Jaskinię Raj większość z was pewnie pamięta z wycieczek szkolnych okresu gimnazjum i szkoły średniej. Mi nie dane było tam być przy okazji takiej szkolnej wyprawy, więc korzystając z możliwości pojawiłem się w tym miejscu na moim świętokrzyskim urlopie.
![]() |
znalezione www.sktj.pl |
Jak ją znaleziono?
Jedna z pierwszych informacji jaką dostajemy od przewodnika na temat tego jakże popularnego miejsca może być zaskakująca. Jaskinia ta została odkryta dopiero w 1963 roku, natomiast pierwszych poważniejszych oględzin dokonali rok później podczas letniej praktyki terenowej 4 uczniowie Technikum Geologicznego z Krakowa. Ze względu na niezwykłe walory przyrodnicze oraz dla kontrastu z istniejącą w okolicach jaskinią Piekło została nazwana przez odkrywców Raj. W 1966 roku udostępniono jaskinię dla zorganizowanego ruchu turystycznego. Przeprowadzono wiele prac górniczych, aby zabezpieczyć i udostępnić ją dla zwiedzających. Dwa lata później miejsce to uzyskało status rezerwatu przyrody. W późniejszych latach przeprowadzono prace badawcze geologiczne i archeologiczne, dzięki którym dało się odkryć prawdziwe bogactwo geologiczne i historyczne obiektu. Od około 50 lat można ją zwiedzać jedynie pod opieką przewodnika w niewielkich grupach.
![]() |
znalezione www.dynamicznaziemia.pl |
Wrażenia
W paru dziurach w życiu byłem, nawet znalazła się taka w której nocowałem. Zazwyczaj unikam tych udostępnionych jedynie turystycznie, bo bywają przereklamowane, ale tym razem skusiłem się na obejrzenie tej Świętokrzyskiej Legendy. Trasa turystyczna ma niecałe 200 m. Za wjazd trzeba zapłacić około 20 zł, grupy zorganizowane oczywiście nieco taniej. Troszkę mało user friendly wydaje mi się system rezerwacji wejścia i biletów na konkretną godzinę, ponadto na stronie domowej http://jaskiniaraj.pl/pl/ regulaminy i cenniki są dla mnie skonstruowane w mało jasny sposób. Całe zwiedzanie trwa około 40-45 minut, ponieważ przewodnik częściowo nadrabia czas w pewnego rodzaju przedsionku z całkiem przystępnymi i ciekawymi makietami. Sama jaskinia rzeczywiście może uchodzić za piękną dla osób, które fascynują się geologią. Jest tu masa form naciekowych, które tworzyły się przez miliony lat. Spotkamy tu dosłownie wszystko: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kolumny, nacieki o strukturze owczej, draperie, jeziorka „ryżowe” i wiele innych. Nie powiem są miejsca w których jaskinia jest bardzo urokliwa, jak sala stalaktytowa gdzie występuje około 200 sztuk na 1 m2 lub sale z podziemnymi jeziorkami. Jak ma się szczęście można wpaść też na jakiegoś latającego szczurka (nietoperza) lub jadowitego pająka.
![]() |
znalezione piotrdziki.cba.pl |
Moja ocena z pobytu w jaskini to 6,5/10. Na szczęście tuż obok jest ciekawe muzeum Neandertalczyka. Nowy pomysł na zdobycie turystów, ale za to bardzo przemyślany i udany. O nim w następnym artykule
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz